Mowy, które wygrywają konkursy – podsumowanie warsztatu

Co ma Toastmasters do najlepszych hitów z Hollywood?

Ci, którzy wzięli udział w warsztacie zorganizowanym przez Polish Your Polish wiedzą, że dużo.

W ostatni czwartek w Ognisku Polskim Freddie Daniells and Jakub Pawłowski poprowadzili warsztat pod tytułem “Winning speech writing”. Przyszło wielu wspaniałych gości z innych klubów, ale nie tylko.

Freddie Daniells, jako niezwykle doświadczony członek Toastmasters który trenował i pomagał dojść mówcom do światowego finału aż 4 razy, pokazał jak wykorzystać schematy filmów z Hollywood do stworzenia 7 minutowej mowy. Psychologia tego procesu jest tak fascynująca, iż okazuje się, że sama historia nie ma większego znaczenia – tak długo jak zachowany jest schemat, tak długo słuchacze bedą słuchać z zaciekawieniem! Dziwne, ale prawdziwe.

Nie były to puste słowa, gdyż po przeanalizowaniu dwóch mów które wygrały światowy konkurs Toastmasters okazało się, że został wykorzystany ten właśnie schemat. Ze statystyk również wynika, że większość mów które dochodzą do finałów bazuje właśnie na tym schemacie. Co więcej, schemat ten może być wykorzystany w życiu codziennym a także w pracy.

Innym ciekawym faktem prosto z finałów konkursów Toastmasters jest to, iż średnio 9 na 10 mów to mowy motywacyjne. Przy właściwym podejściu i sporej dozie humoru, inny rodzaj mowy też może daleko zajść – rok temu mowa o tym dlaczego należy pić whisky podobno znalazła się w samym finale. Statystki jednak podpowiadają, że to mowa motywacyjna ma największe szanse na wygraną.

Jeśli planujesz wziąć udział w najbliższym konkursie (już na początku Marca!), zdecydowanie polecam obrać właśnie ten kierunek!

Drugim trenerem na czwartkowym warsztacie był Jakub Pawłowski, długoletni członek oraz były Prezydent naszego klubu. Jakub jest także finalistą konkursu Toastmasters na szczeblu Dystryktu Wielkiej Brytani i Irlandii. Jest to największe osiągnięcie członka naszego klubu, gdyż tylko jedna wygrana dzieliła Kubę od dostania się do światowego półfinału i reprezentowania UK i Irlandii.

Kuba pokazał nam swoją drogę jaką przebył w tym właśnie konkursie. Wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie pokazał proces ewolucji swojej mowy. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda mowa na pierwszym etapie (klubowym) oraz jej ostateczną wersję na finałach Dystryktu UK i Irlandii. Dzięki (ekhem… ogromnemu) kontrastowi łatwo było dostrzec to wszystko, co w swojej mowie Kuba zmienił – znacznie poprawiła się treść, struktura a także pojawiło się więcej elementów humorystycznych. Samo wykonanie także było znacznie lepsze. Dzięki coachingowi wielu wybitnych Toastmasterów Kuba udoskonalił prezencję na scenie oraz głos, dzięki czemu osiągnął tak znaczący sukces.

Ten warsztat jest już za nami, ale Ci którzy nie byli nie mają czego żałować – już w najbliższy czwartek kolejny warsztat organizowany przez Polish Your Polish. Nie będziemy tym razem analizować Hollywodzkich filmów, ale to jak najlepiej wykorzystać swój potencjał aby wygrywać w konkursach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.